търси
cnsys последен брой търсене архив абонамент за услугата
"Монитор"  24 юни 2010 , 8 стр.
След като антимафиотите затвориха chitanka.com
Пуснаха две нови пиратски библиотеки
Българин, живеещ в Германия, създал онлайн мрежата с нелегални книги

Йордан Йочев

Две нови пиратски библиотеки се появиха само ден след като антимафиотите затвориха един от най-големите сайтове за безплатни книги - chitanka.com.

Проверка на "Монитор" в интернет вчера показа, че chitanka.com. наистина не функционира, но съдържанието му е преместено на два други сървъра в България. Веднага се появиха и нови два адреса - chitanka.gdbop.com и chitanka.ebni.me, от които можеше да се свалят книги. Справка на вестника показа, че първият портал се намира на Ай Пи адрес  91.196.125.92, който е базиран у нас. На втория сайт сървърът не може да бъде открит.

Според запознати организаторите на нелегалната библиотека са направили файловете си защитени.

По този начин, дори да им бъде иззет сървъра, те не губят информацията си, а веднага могат да я качат на друг. Вчера в интернет се появи и послание от собствениците на библиотеката към потребителите, в което пише, че всеки, съпричастен към тяхната кауза, може да изтегли съдържанието и да го разпространява. По този начин, дори да бъде затворен един сайт, веднага започва да работи друг със същото съдържание. Подобна схема пиратите използваха и при затварянето на торентите "Замунда" и "Арена".

Българин, живеещ в германския град Бон, е човекът, който стои зад най-голямата пиратска библиотека в интернет у нас - chitanka.com, научи още "Монитор". Сайтът беше ударен при акция на антимафиоти от ГДБОП преди дни, защото разпространявал напълно безплатно книги, учебници и речници на известни творци, без обаче да плаща за авторски права за тях.

Според полицаите порталът е нанесъл щети от няколко милиона лева на автори и издатели. Разследването установило, че Борислав Манолов от Велико Търново, който бил асистент в университета в Бон, е организирал създаването на нелегалната библиотека. Мъжът си направил мрежа от интернет потребители, които от различни градове в България поддържали неговия портал. Младеж от Троян създал адрес на сайта в мрежата. Друг компютърен специалист на име Светослав Станев, работещ в столичната печатница "Амадеус", сканирал и качвал на сървъра съдържанието на книгите. За услугите Манолов им плащал.

Организацията му действала в пълна конспирация

Сървърите били укривани по покривите на сгради и замаскирвани като устройства за сателитни чинии.

 "Действали са като анархистите - не са търсили печалба, а са искали да прецакат системата", коментираха разследващи. При проверките полицаите не са открили реклама на сайта. В него се влизало и без потребителска такса.

Повечето от разпитаните младежи, които участвали в организацията на Манолов, давали объркани обяснения, в които обаче твърдели, че се занимават единствено с хостинг (намиране на пространство в даден сървър, където сайтът се качва - б.а.).


2000 - 2010 © CNsys PLC