30 млн. лв. по оперативна програма „Човешки ресурси” ще могат да използват университетите за развитие на дистанционната форма на обучение във висшето образование. Това предвижда индикативната програма за следващата година.
Целта е парите да се използват за внедряване на компютърни мрежи за онлайн връзка студент – преподавател. Така на практика студентите ще четат всеки ден лекции през компютъра и ще се увеличат заниманията за задочната форма на обучение. Чрез въвеждането на онлайн обучението студентите с увреждания ще получават знания наравно със своите колеги. От програмата ще се възползват и младежите от селата, които не могат да си позволят да следват в големия град, сочи стратегията на просветното министерство за дистанционното обучение.
Очаква се други 10 милиона да отидат за платформа, която да помага на младите хора да си търсят работа. Мярката е съгласувана със стратегия „Европа 2020”. Предвижда се да се създаде единен информационен портал, в който да са качени всички възможности за работа и обучение на млади хора във фирми и университети в Европейския съюз, предвиждат от министерството на образованието.
11 млн. лева ще бъдат отпуснати за проекти по програмата „Вземи живота си в ръце”, която цели да окуражи безработните граждани. За финансиране могат да кандидатстват неправителствени организации, образователни институции и работодатели. Максималното финансиране, което може да получи даден проект по оперативна програма „Човешки ресурси”, е 200 000 лв.
Кметовете на общините и директорите на училищата ще могат да кандидатстват с проекти с максимална стойност 390 000 лв. за създаване на условия за развитие на потенциала на всяко дете в образователните институции. Средствата за тази цел са общо 100 млн. лв.