Г-н Люнгберг, какво означава LTE технологията за крайния потребител?
Технологията се отнася до мобилния широколентов достъп по интернет и свързването с непозната досега скорост. С LTE и мобилния широколентов достъп започваме да извършваме промяната, която е толкова голяма, както преминаването от стационарна на мобилна телефония. Когато технологията е внедрена, ние всъщност получаваме възможността да получим най-високата възможна скорост по всяко време и на всяко място.
От гледна точка на потребителя тази технология ще бъде ли по-широко достъпна, без човек да е задължително обвързан с договор? Достъпът до интернет в наши дни вече се разглежда като една от човешките свободи.
LTE е продължение на широколентовия достъп, какъвто го познаваме днес. Същият бизнес модел, същата идея, същите мрежи, но говорим за две паралелни дейности: от една страна е технологичният аспект и от другата страна е ценовата и регулационната дейност. Надеждата е, че ще използваме широколентовия достъп и в държави, различни от нашата, без да ни одират кожата за това.
Много експерти твърдят, че LTE технологията ще бъде по-ефективна в сравнение с WiMax.
Преди няколко години дебатът WiMax или LTE бе много разгорещен. Започна разработването и прилагането на тези технологии на различни места по света. Сега над 200 водещи телекомуникационни оператори в света са изявили желание да работят чрез LTE, като на пазара се предлагат над 150 различни LTE устройства. Индустрията избра тази технология. WiМax не само тръгна назад, но един от най-големите му оператори ClearWire започва тестовете на LTE.
Как телекомуникационните оператори ще спечелят от прилагането на LTE?
Технологията е продължение на съществуващите широколентови мрежи за достъп, но преимуществата са в много по-добро качество и тази технология може да осигури скорост от 150 мегабита в секунда.
Да го обясним практически. Филм, дълъг два часа, с HD качество за колко време може да бъде свален?
Ако говорим за високо качество филм, файлът може да бъде свален за десетина секунди. Когато говорим за обмяна на огромни файлове, нужни в работата, цели работни процеси ще текат без изоставане, без засечка, ще получавате файловете, необходими за работата ви, в мига, в който помислите за тях. За операторите е също важно да бъдат разпознати като най-модерни и предлагащи най-добрите услуги и те постигат това с LTE. Това е да си осигуриш пазарна ниша с най-добрата услуга.
Кажете повече за проекта, който разработвате?
Започнахме работа по LTE, тъй като бяхме и първите, които стартирахме развитието на мобилната телефония преди около 20 години с първата генерация. Бяхме първите с втората генерация в САЩ, а сега сме първите с LTE в Швеция. Ние вече сме предприели подхода да сме в авангарда. В САЩ вече над 2 милиона са клиентите, които ползват LTE, така че тази технология наистина е поела напред.
На мнозина не е ясно и 3G какво е, а ето, че дойде и четворката. Задава ли се 5G?
1G е добрата стара аналогова технология. 2G се появи през 90-те, 3G се зароди през 2000 г. Представяме подобрена и модернизирана технология на всеки 10 години. Сега обаче не вярваме, че се задава 5G, защото толкова много добри неща са включени във възможностите на 4G, че тази технология ще ни върши работа както за това десетилетие, така и за следващото. Днес сме постигнали огромна скорост за пренос на данни от 100 мегабита в секунда.
С фиброоптичната технология ще можем да достигаме скорости от гигабит и повече в секунда в 4G мрежата. Тази технология ще позволи да се осигури висока скорост на неопределено количество крайни потребители по едно и също време.
Много хора ще се запитат защо да минават на 4G, като и на 3G са доволни?
Вярно е, че като потребител няма да се вълнувам колко G ми е мрежата, стига да се свързвам всеки път когато и където ми е необходимо. Всъщност използва се същата СИМ карта, същият вид устройства, всичко изглежда добре познато, но говорим за еволюция на 3G, за необратим прогрес. Хората няма да изпитват драматична потребност да преминат от едната в другата мрежа. В САЩ хората, които използват 4G технологията, възкликват, че услугата е изключително бърза, но хората, които са на 3G, в това число и аз, си казваме, че скоростта на тази мрежа ни върши отлична работа. Но когато човек върви с технологиите на бъдещето, от само себе си техните предимства влизат в употреба. Операторите ще получат повече клиенти, когато осигуряват по-голям капацитет. 4G отива в новия радиочестотен спектър, а това осигурява по-голям капацитет, което ще рече, че повече клиенти могат да използват качествено предоставени услуги. В същото време новата мрежа ще намали разходите за експлоатация и от потребителска гледна точка цените ще паднат.
Ако цените на напредналата технология са по-ниски, приложенията все по-широки, ще може ли и държави от Третия свят, където модерните технологии са непознати, да бъдат приобщени към информационното общество?
Несъмнено това е една от големите цели. Аз работя много за Латинска Америка и там интересът към LTE е огромен, провеждаме срещи по тези въпроси и в Африка. В много от тези неразвити страни не са създадени мрежи за обикновени, фиксирани телефонни линии. Затова там широколентовите мрежи на 3G и 4G са единственият начин хората да бъдат свързани и те да навлязат в модерния свят. Но да не говорим само за държавите от Третия свят. В България, Сърбия, Гърция много региони не са били никога свързани чрез фиксирани линии – селца, отдалечени места. Всъщност много места в Германия например също никога не се били свързани чрез обикновени телефонни линии. Сега обаче те ползват LTE.
Около 150 града в Германия и още кой знае колко малки села сега са свързани благодарение на LTE.
В света броят на хората, които ежедневно и ежеминутно се нуждаят от връзка, единствено и само ще расте. Затова новата технология означава осигуряване на възможност тези връзки да са лесно осъществими винаги и навсякъде. Хората често питат: наистина ли този напредък е в името на технологиите?
Да погледнем от практична гледна точка: в Индия не достигат офталмолозите. Местните жители влизат в някакво помещение, поставят очите си на очен скенер, който прави необходимите измервания и ги изпраща при лекарите в някоя европейска болница. Такива консултации ще се извършват във всички области на науката. Ще се извършват спасителни операции...
Докъде ще стигнем с тази технология? Ще загубим ли свободата на уединението си напълно?
Прогнозата е, че към 2020 г. около 50 милиарда устройства на планетата ще бъдат свързани посредством 3G и 4G мрежите. И този момент почти е дошъл. На планетата ще живеят около 8 милиарда хора, повечето от тях ще носят ежедневно у себе си телефони, таблети, компютри, технологията ще е в колата, в кухнята, в раницата, с която сте тръгнали на излет. Средно на човек ще се падат по около 10 свързани устройства. С 4G технологията всеки и всичко, което би подлежало на свързване, ще бъде свързано, а интернетът ще е достъпен за всеки и навсякъде.
Технологията ще е налична.
В ЕК вече се говори, че интернет достъпът трябва да е още една от общодостъпните свободи. Кога телекомуникационните оператори ще „отвържат” достъпа до глобалната мрежа за всички?
По отношение на бизнес моделите телекомуникационните оператори са в началото на създаването им и как и кой трябва да бъде таксуван. Съществуват огромни възможности предоставянето на тази услуга да бъде платено от заинтересованите страни, а не от всеки потребител. Променящата се технология ще измени начина на виждане на операторите и ще разшири възможностите за приложения.
Визитка
Мартин Люнгберг е роден през 1958 г.
Магистър по инженерна физика от университета в Упсала, Швеция
От 1999 г. работи за развойната част на Ericsson
Мениджър за мобилните широколентови технологии