Години след като компютрите се появиха на масовия пазар, обикновеният потребител буквално стана зависим от тях. Машините, които преди бяха чудовищно големи и изпълваха цели стаи, в момента намират място на всяко едно бюро или маса. Милиони микроскопични транзистори са внимателно пакетирани на всеки процесор и контролират потока електрически ток, позволявайки на компютъра да обработва информация. Първият компютърен чип на Intel например има 2300 транзистора – което за времето си се е считало за подвиг. Днес най-новият има 383 милиона транзистора. Що се отнася до скоростта, помислете си за следното – през 1981 г. Osborne 1, един невероятен шедьовър за времето си и в момента музейна реликва, е работил с удивителните 4 милиона цикъла в секунда. Но според днешната терминология той е една клатушкаща се костенурка, ако го сравним с настоящите супер леки компютри, които „бездействат” само когато обработват милиарди инструкции в секунда.Нека обаче се обърнем назад във времето и преминем набързо през последните три десетилетия, за да си припомним какви са били и да осъзнаем какви са днес компютърните технологии.
1981: Osborne 1
Процесор Zilog* Z80, 4 MHz
Тегло 11 кг
Цена USD 1,795
Osborne 1 е бил първият достъпен „преносим” компютър в продажба. С големина почти колкото голям куфар, машината се е предлагала дори с дръжка, за да може да бъде пренасяна. Теглото на този компютър е било 11 кг и е работел с малък 5-инчов екран, който можел да показва само 52 букви от един текст.
1982: GRiD Compass
Процесор Intel® 8086, 4 MHz
Тегло 5 кг
Цена USD 8,000-10,000
За повечето GRiD Compass е първият истински мобилен лаптоп, тъй като разполагал с допълнителна батерия, която издържала един час. Заради много високата му цена GRiD Compass е купуван предимно от американските военни и НАСА, които го използвали за космическата совалка в началото на 80-те.
1986: IBM PC Convertible
Процесор Intel 80c88, 4,77 MHz
Тегло 5,4 кг
Цена USD 1,995
Това е първият лаптоп на IBM и първият им компютър, който можел да работи на батерии. И както предполага името му, той наистина е бил сгъваем. Потребителите можели да махнат LCD екрана и вместо това да включат компютъра към външен монитор.
1992: IBM ThinkPad
Процесор Intel-базиран IBM 486SLC, 25 MHz
Тегло 3,5 кг
Цена USD 4,350
Този модел е основоположникът на популярната линия лаптопи на IBM през 1992 г. ThinkPad 700C е имал първият 10,4-инчов TFT цветен дисплей в историята на компютрите. Линията популяризирала и известния днес TrackPoint – малък червен джойстик на клавиатурата, който дал възможност на компютъра да бъде използван без мишка. ThinkPad си спечелил репутацията, че предоставя някои от най-добрите екрани, най-големите хард дискове и най-бързите процесори за времето си. Те били използвани на Space Shuttle Endeavour по време на мисия и помогнали на астронавтите да поправят телескопа Hubble Space 1993.
2008: MacBook Air
Процесор Intel Core 2
Duo, 1,6 GHz
Тегло 1,36 кг
Цена USD 1,799
MacBook Air е представен на широката публика и е обявен от Apple за „първия в света най-тънък лаптоп” - само 0,4 см в най-тънката му точка.
2005: LG LM70
Процесор Mobile Intel Pentium, 1,73 GHz
Тегло 2,3 кг
Цена USD 2,800
LM70 на LG е първият лаптоп с вграден модем за безжична връзка към интернет. Той използва мобилната технология Intel Centrino и дава възможност за достъп до безжичен интернет в движение – новост за това време.