Всеки ден всеки от нас търси информация. Гледа прогнозата за времето по новините, проверява разписанието на автобусите, сверява си часовника. Някой път обаче търсенето на информация се оказва доста трудно занимание, особено когато става след дълго ровене в някоя интернет търсачка. Да, на пръв поглед изглежда елементарно – пишете „ресторанти в София” в Google и веднага ви излизат десетки линкове с подобно съдържание. Как обаче да отсеем това, което ще ни бъде полезно, от досадните препратки? „Монитор” ви предлага изчерпателен отговор на въпроса под формата на елементарни съвети за работа с търсачките.
1. За да откривате бързо информация, трябва да знаете най-основните кодове, използвани в търсенето.
Знакът „+” означава „и”. По този начин, ако искате да намерите ресторанти, които предлагат пица в София, ако напишете +ресторант +пица +София, ще ви излязат конкретни резултати. Ако напишете просто ресторант пица София, ще се покажат всички страници, съдържащи горните думи. Следователно, за да ограничите резултатите, използвайте знак „-”, който означава „без”.
Кавичките „“ конкретизират дадено словосъчетание или термин. По този начин, за да намерите ресторанти, които предлагат безплатна доставка например, трябва да напишете +ресторант +”безплатна доставка”.
2. За да търсите значенията на думи или термини, използвайте ключовата дума define. Например define:геометрия ще ви изведе резултати, свързани с това какво означава геометрията.
3. За проверка на правописа на думи си служим с ключовата дума spell.
4. Винаги когато поискате, можете да изведете някоя кеширана страница от Google. Това е особено подходящо, когато ви се налага да прегледате по-стара информация от даден сайт. За целта командата е cache: и името на сайта.
5. Google също така дава възможност да си поиграете и със секцията „Изображения”. Така за да изкарате всички снимки от даден сайт например, трябва просто да изпишете site: и името на сайта.
6. Търсенето дори на текстове и заглавия на песни е много лесно в търсачките. За целта, ако искате да намерите изпълнителя на дадено парче, трябва просто да изпишете lyrics +текста, който сте запомнили. Натискате enter и резултатите излизат веднага.
Онлайн калкулатор и валутен конвертор
Търсачките освен че ви помагат да намирате информация, ви служат и като учителка по математика, когато ви мързи да смятате. Благодарение на съвременните търсещи машини можете бързо и лесно да конвертирате валути, да правите сложни изчисления или да превръщате от една мерна единица в друга. За целта командите, които трябва да използвате, са:
+ : събиране - : изваждане * : умножаване / : разделяне ^ : степен sqrt : квадрат на число sin, cos, tan, sec, csc, cot, т.н.: Тригонометрични функции arcsin, arccos, arctan, arccsc, т.н.: Обратни тригонометрични функцииsinh, cosh, tanh, csch, arsinh, arccsch, т.н.: Хиперболични функции. Може да използвате дори и скоби, както и да пресмятате в двоична (напр. 20328 in binary) и шестнадесетична (напр. 1300 in hex) бройна система.
Google например дори служи като конвертор от Целзий към Фаренхайт и обратно. За целта командите са например 100с to f и 100f to c. Конвертирането на валути пък става чрез командата in. Така за да превърнете 10 лева в евро, трябва да напишете в търсачката 10 lv in EUR. По същия начин става и превръщането на мерни единици – 100 inches in cm ще ви отговори на въпроса колко сантиметра всъщност са 100 инча.
Може да използвате дори и скоби, както и да пресмятате в двоична (напр. 20328 in binary) и шестнадесетична (напр. 1300 in hex) бройна система.
Google например дори служи като конвертор от Целзий към Фаренхайт и обратно. За целта командите са например 100с to f и 100f to c.Конвертирането на валути пък става чрез командата in. Така за да превърнете 10 лева в евро, трябва да напишете в търсачката 10 lv in EUR. По същия начин става и превръщането на мерни единици – 100 inches in cm ще ви отговори на въпроса колко сантиметра всъщност са 100 инча.