- Здравейте, колега, откъде сте?
- От България. Знаете ли къде е?
- О, разбира се, дори имам приятел българин и съм му гостувал.
Такъв разговор няма да е необичаен, ако не се състои в централата на световния гигант Google в Ню Йорк. Там знаят за България точно толкова, колкото за Ирландия, за Китай, за Япония или за някоя друга технологична нация. Защото и нас ни имат за такава, ако се съди по броя на компютърните лингвисти и информатиците, които работят там.
Точно такъв е д-р Кузман Ганчев, който вчера получи наградата "Джон Атанасов" за принос в информационните технологии, която президентът Георги Първанов дава за девети пореден път.
Д-р Ганчев работи за световния гигант от една година. Там е научен изследовател, занимава ре с технически разработки, с публикации, участва в конференции. И с гордост казва, че в неговия офис в Google има петима българи.
„Всъщност, като кажеш България на някой информатик в Америка, той няма да те пита къде е тя. Информатиците винаги имат по някой познат българин. У нас има извънредна концентрация на специалисти с информатиката", казва Кузман. Той попада в Google по най-легалния начин, с конкурс.
Преди това 30-годишният учен завършва компютърни науки в Swarthmore College - Пенсилвания, със степен бакалавър, като е отличен със специална награда за висок успех. Притежава магистърска степен от Университета в Пенсилвания, където през 2010 г. защитава успешно и докторската си дисертация в областта на машинното самообучение с приложение в компютърната лингвистика, по която работи в продължение на няколко години.
Автор е на общо 22 научни публикации, излезли в престижни международни списания и в трудове на международни конференции. Член е на международни програмни комитети, има референции за дейността си от известни учени.
През 2008/2009 г. е гостуващ научен сътрудник в Института по паралелна обработка на информацията на БАН, водил е курс на тема "Линейни модели в машинното самообучение " в Магистърската програма по изкуствен интелект на Факултета по математика и информатика на Софийския университет.
Публикувал е в престижни списания, привлечен е за рецензент за авторитетни издания, както и на проведената в България през септември 2009 г. международна конференция Recent Advances in Natural Language Processing.
Автор е на софтуерен пакет за машинно самообучение, който в момента се използва в софийска фирма за анализ на биомедицински текст. Други подходи и конкретни системи, разработени от него или с негово участие, се използват в американските компании TrialPay Inc. и Bank of America. Един метод за намаляване на количеството машинна памет, необходимо при самообучение, предложен в негова статия от 2008 г., е. намерил признание и се използва в компанията Yahoo! Inc.
Ганчев няма респект от световните корпорации, защото от малък е гражданин на света. Макар и роден в София, още от 8-годишен отива да живее в Зимбабве. Баща му печели конкурс за преподавател по информатика в тамошния университет и така и семейството му заминава там. После баща му получава покана за Нова Зеландия и Кузман също заминава с него. Майка му е биохимик по образование, но е работила много неща заради постоянното преселение на семейството.
После Кузман е приет в Swarthmore College - Пенсилвания, брат му също отива в САЩ да учи, но родителите му се почувствали много самотни в Нова Зеландия. Затова и последвали децата си и в момента поне са в една държава, макар и в различни щати - те са в Кънектикът, той е в Ню Йорк. От 8-годишен до сега единственият ми по-голям шанс да пребивавам за по-дълго в България беше през 2008 г., изчислил е специалистът. За този си престой благодари на Кирил Симов, Галя Ангелова и Кирил Боянов от БАН, които го канят да работи с тях и да води специален курс във Факултета по математика към СУ "Св. Кл. Охридски".
За българската фирма "Онтотекст" АД разработва софтуерен пакет за машинно самообучение. На прост език това означава да научиш компютъра с примери да прави нещо, което искаш. Ако например не искате да четете спамове, казвате по подходящия начин с помощта на технологиите на компютъра, че не искате, и стечение на времето той се научава. И не ви праща спамовете.
Фирмата сега използва този софтуерен пакет за анализ на биомедицински текст, пояснява Ганчев.
Казва, че следи постиженията на българите в неговата област, а те не са изобщо малко.
Брат му също се занимава с информатика и изкуствен интелект, но с различно приложение - с обработка на биологични данни.
В ъпреки дългото си отсъствие от родината запазва добри приятелства тук. Но признава, че няма време да се види с всички. И сега е за няколко дни само в София. Иначе много обича да ходи на една вила на язовир „Кърджали", обича морето, планината и топлите извори. За тях обаче това лято не му останало време от работа. Просто дошъл само, за да си вземе наградата.